Педагогічні цікавинки
Заняття з розділу «Пропедевтичний курс навчання грамоти» для дітей старшого дошкільного віку.(розробила вихователь Ростова Л.А.)
«Подорож до Африки на повітряній кулі».
Мета: повторити і закріпити знання про звуки; закріплювати вміння знаходити місце звука в слові, розрізняти голосні, тверді та м’які приголосні звуки, виконувати звуковий аналіз 4-х, 5-фонемних слів, складати нескладні речення за схемою, вміння розуміти навчальне завдання і виконувати його. Закріпити практичні навички користування комп’ютером. Сприяти розвитку фонематичного слуху. Збагачувати словниковий запас дітей про зони Африки через ознайомлення з її тваринним і рослинним світом. Розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, увагу, правильну поставу. Виховувати інтерес до оточуючого світу та до занять, уміння дружно працювати, допомагати один одному.
Матеріал. Демонстраційний моделі звуків, 3 повітряних кулі: червоного, синього та зеленого кольорів; паперові кактуси зі схемами на знаходження місця звука у слові; паперові квіти, ящірка, комар, макети пустелі Сахара, річки Лімпопо, клиновидні підставки, мультимедійний проектор із зображенням Джунглів, сюжетна картина «Зимові забави», екран.
Роздавальний: каси, ноутбуки із завданнями «Лікар Айболить», «Звуковий аналіз слів», квітки з картинками, піднос, паперові дощечки зі схемами речень, картки-схеми для виконання звукового аналізу слова «комар».
Хід заняття
I. - Діти, підійдіть до віконця і подивіться: все навколо замерло, немов погрузилось у довгий сон, на вулиці холодно і від цього становиться трішки сумно, бо в Україні зараз зима. Ось би зараз погрітися на сонечку, як влітку!
- Як ви вважаєте, в якої країні зараз літо? (в Африці). А що, якщо ми прямо зараз відправимось до Африки? Але на чому ми туди подорожуємо? На чому, на ваш погляд, можна добратися до Африки? (пропозиції дітей).
II. - Ой, здається, у мене з’явилася чудова ідея! А що, якщо відправитися туди на незвичайному виді транспорту - на повітряній кулі?
- В одну кулю ми не помістимось, але у нас їх аж цілих 3!
(у різних куточках кімнати розміщені 3 повітряних кулі: червоного, синього та зеленого кольорів).
- Скоро ми вирушимо в подорож, але не забувайте, що найголовніше – це допомагати один одному, бути добрими, чуйними і сміливими!
- Але, спочатку треба придбати квітки (показую коробку з білетами, на яких зображені предмети, що починаються з голосних, твердих та м’яких приголосних звуків (тістечко, вуж, апельсин, шуба, павук, оса, ліс, мішок, машина, ананас . Діти обирають собі квітки).
- А знаходити місце в своєму шарі ви будете по 1-му звуку слова, яке відповідає зображенню на картинці. Підказкою для вас буде позначка на повітряній кулі. Подивіться кожний на свою картинку, визначте 1-й звук у своєму слові і займіть місце на своєї кулі.
- Але кулі не полетять, поки ми не переконаємося, чи вірно ми знайшли місця. Давайте один одного перевіримо, чи всі правильно відшукали своє місце. Піднімітьсвої білетики з картинками, щоб було видно всім.
- Чи всі правильно відшукали своє місце?
- Андрійку, чому ти сів на червону кулю? (запитую про це по однієї дитині з кожної кулі). (Якщо хтось із дітей помилився, то кажу: «Мені здається, що хтось сів не згідно з білетом», та розбираємо й виправляємо помилку всі разом).
(Діти підходять до своїх літальних апаратів)
- Що допомагає тому, щоб наші кулі рухалися швидше? (вітер)
- Давайте покажемо, як вітер дме. Повторюємо разом зі мною рухи та дії:
Дихальна вправа «Вітерець»
Я вітер сильний, я лечу,
Лечу туди, куди я хочу (руки опущені, ноги злегка розставлені, вдих черезніс)
Хочу наліво посвищу (повернути голову ліворуч, губи трубочкою і подути)
Можу я подути вправо (голова прямо, вдих, голова направо, губи трубочкою, видих)
Можу вгору (голова прямо, вдих через ніс, видих через губи трубочкою, вдих)
І в хмаринки – дую сильно, без зупинки (опустити голову, підборіддям торкнутися грудей, спокійний видих через рот)
Сильніше дую, задуваю, і всі хмаринки розгоняю! (кругові рухи руками).
Повторити 3-4 рази.
- Ось ми і кудись прилетіли. (Підходимо до макету пустелі Сахара).
- Так це ж пустеля Сахара – сама велика пустеля у світі! Тут сухо і жарко і майже нічого не росте, крім кактусів; тільки:
Завиває вітер - [у].
Шарудить пісок - [ш].
Повзають і свистять змії - [с].
- Що ми вимовляли тільки що? (звуки).
- Ой, подивіться: ящірка приповзла.
Вона каже, що ці кактуси можуть розквітнути, якщо ми виконаємо завдання.
- Пригадайте ще раз, як свистять змії? ([с])? Подивіться знов на свої квітки та визначте, чи є у назвах ваших предметів звук [с]? Який звук [с], голосний чи приголосний? Чому ви так вважаєте?
- А зараз визначте місце звука [с] в слові, яке відповідає зображенню на вашій картинці і покладіть свій білет на кактус з відповідною схемою.
(На макеті пустелі – багато кактусів з різними варіантами схем)
(Якщо завдання виконано правильно, прикріплюю квіточку на кактус)
- Подивіться, яка краса! Наші кактуси і насправді розквітнули!
- Це завдяки тому, що ви всі молодці, добре впоралися із завданням!
- Але все ж таки тут дуже жарко! Ось биде-небудьосвіжитися! Треба рухатися далі. (підходимо до макету річки Лімпопо, біля якої розміщені клиновидні підставки, які призначені для профілактики сколіозу, а також картки-схеми для звукового аналізу слів та каси).
- Дивіться, це ж річка Лімпопо! Як тут свіжо, можна і освіжитися, і погрітися на сонечку! Але чуєте якийсь звук? (з-з-з). Хто це може бути? (здогадки дітей), (непомітно достаю комара з-під камінця біля річки).
- Так це ж комар! Він-то і хоче вкусити когось з нас! Ой! Та їх тут так багато і всі вони небезпечні! Послухайте, комарі улетять тільки тоді, коли ми зробимо звуковий аналіз слова «комар»! Ви дуже розумні діти, а тому не боїтесь комарів та із задоволенням виконаєте звуковий аналіз слова «комар»! Лягайте зручніше на лежаки і виконайте звуковий аналіз цього слова.
(Після того, як всі виконають звуковий аналіз слова, викликаю одну дитину викласти виконане завдання на схему біля дошки).
- Давайте зараз перевіримо, чи всі з вас вірно впоралися із завданням? (дітям по черзі задаються запитання: назви 1-й звук. Чому ти вважаєш, що звук [к] приголосний? Який він, твердий чи м’який? Назви 2-й звук. Чому ти вважаєш, що звук [о] голосний? і т.д.)
- Скільки голосних звуків у слові «комар»? (2). Скільки приголосних?(3).
- Скільки твердих приголосних? (3). Скільки м’яких приголосних? (їх немає у цьому слові).
- Ну ось, комар і улетів, а інших комарів з’їсть ця жабка; вони вже небезпечні! Ми ж всі трішки освіжилися і можемо рухатися далі.
III. - Давайте подивимось, що ж нас чекає далі? (відкриваю екран з картинкою «Джунглі» за допомогою мультимедійного проектора).
- Що це? (ліс). А хто знає, як називається африканський ліс? (Джунглі).
- Хто живе у Джунглях?
- А мавпочки приготували для нас завдання-сюрпризи на комп’ютерах. Займіть місця за столами.
- Відкрийте комп’ютери, натисніть на клавішу «пробіл», наведіть курсор на квадратик.
- Ми всі потрапили у світ Джунглів!
- Покрутіть колесо комп’ютерної миші до себе.
- Як ви вже здогадались, треба виконати звуковий аналіз слів, зображення яких є на картинках, шляхом перетягання позначок-фішок у клітинки схеми за допомогою комп’ютерної миші. (У дітей різні картинки). - Чуєте якийсь шум? Хто ж це може бути? Давайте спробуємо обережно, лише одними очима, пошукати, хто ж це розшумівся?
Зорова гімнастика
Раз - наліво, два - направо,
Три - наверх, чотири - вниз.
Дивимось тепер по колу,
Бачити щоб краще світ.
Погляд ближче всі направимо,
Працювати очі ми заставимо,
Щоб побачити скоріше:
Хто сховався в темній тиші?
(Прокручую колесо миші до себе, на екрані - завдання «Лікар Айболить»).
- Так це ж лікар Айболить! До нього записались на прийом звірі.
- Хто це? (лев).
- Хто це? (тигр).
- Хто це? (удав).
- Утворилася черга. Але звірі не можуть визначити, хто з них 1-й, хто 2-й, а хто – останній. Допоможемо їм? Розташуйте звірів у чергу. А допоможуть нам в цьому схеми та комп’ютерна миша.
- Бачите, як ми швидко впоралися із завданням! Що б звірі без вас робили?
- Ну і жарко ж в Африці і ми всі дуже зігрілися, але не треба забувати, що у нас на Україні зараз зима і ми, нажаль, повинні повертатися додому.
- Як же нам вибратися із Джунглів? Вставайте, ходімо далі.
(підходимо до поламаної доріжки).
- Так це ж доріжка, яка виведе нас із Джунглів! Але її хтось зруйнував. Треба її відремонтувати! А ось і дощечки від неї. Подивіться уважно на них. (вказую на квадратики-дощечки з готовими схемами речень – 30 схем).
- Що зображено на кожній дощечці? (схема речення).
- Ми відремонтуємо цю доріжку, якщо виконаємо завдання.
(розміщую картину «Зимові розваги»)
- Як ви вже здогадалися, треба скласти речення за цією картиною.
- Подивіться уважно на картину. За цією картиною можна скласти багато різних речень, наприклад, про цих дітей, про дятла, про зайчика і ще деякі речення.
- Хто б хотів скласти речення про зайчика?
- Хто б хотів скласти речення про цих дітей?
- А то б хотів скласти речення про цих дітей? (і так далі: про дятла, про сніговика, про білочку, про сонце, про пташок… .)
- Ну що, починаємо працювати!
- Складіть кожний своє речення, а потім підберіть до нього дощечку з відповідною схемою. Даю вам одну хвилину!
- Ну що, настав час послухати ваші речення. Станьте в рядочок зі своїми картинками та схемами.
- Тільки умова така: уважно слухайте відповіді товаришів, а то дощечки не складуться!
- Маша, яке речення ти склала? Яку обрала до нього схему?
- Діти, чи вірно впоралася із завданням Маша?
- Маша, поклади свою дощечку на доріжку. (І так далі: діти промовляють речення, які склали, підбирають схему та по черзі викладають на доріжці одну дощечку за іншою).
- Ну що, доріжка відремонтована! Давайте зараз один за одним перейдемо по доріжці. Ходімо!
- Подивіться, ми по цій доріжці повернулись назад до нашого дитячого садка!
IV. - Давайте зараз поділимося своїми враженнями.
- Яке завдання, на ваш погляд було найцікавішим? А яке завдання вам показалося складним!
- Але найголовнішим було те, що ми працювали дружно, разом і тільки дружба допомагає вирішувати всі завдання